niedziela, 15 maja 2022

ZARYS STRATEGII OCHRONY WINOROŚLI W MOJEJ WINNICY

 


Materiał stary ale dla poszukujących może dać pewien obraz mojej strategii ochrony winorośli. Takie środki jak Topsin i Ekonom zostały w międzyczasie wycofane, ale terminy ich stosowania jak najbardziej sa adekwatne dla dostępnych zamienników.

Wiele osób przed sezonem prosi mnie o rozpisanie kalendarza oprysków przed sezonem. Zwykle odpowiadam, że się nie da i nie rozpisuję. Nie postępuję tak dlatego, że nie chcę pomóc, tylko dlatego, że taki kalendarz co roku jest ruchomy i ściśle zależny od przebiegu pogody. Mogę natomiast napisać co i kiedy robiłem do tej pory.
Pod kątem mączniaka rzekomego dotychczas tak to u mnie wygląda:
1. 30.05 Miedzian 0,5 % - ten oprysk pod kątem infekcji pierwotnych .
3. 30.06 drugi raz Miedzian 0,3 %- ten już zapobiegawczo dla infekcji wtórnych, których jeszcze nie było, ale je przewidywałem.
4. 07.07 Pierwsze ognisko infekcji wtórnych m. rzekomego na Rondzie - oprysk Ekonomem 72,5 WP 0,25 % Powinien być 72 WP ale nie miałem
5. 13.07 Zaobserwowałem że infekcje rozłażą się jednak od tego Ronda - oprysk Ekonom 72 WP 0,25 po wszystkim.
6. 22.07 Miedzian 0,3 % po wszystkim
Pomiędzy 14, a 22 lipca sporo padało i istniały dobre warunki do rozwoju rzekomego. Stan jest taki, że trafiam na liściach pojedyncze plamy, tak na 3/4 przyschnięte pod spodem na różnych odmianach. Zakładam że oprysk Ekonomem z 13-tego już przestaje chronić. Zdecydowałem się wczoraj na miedz. Jak będzie źle zakładam jeszcze powtórkę Ekonomem 72 WP. Zbioru pierwszych deserowych nie przewiduję wcześniej jak koniec sierpnia, a przerobowych po połowie września. Lepiej sprawa wygląda z prawdziwym, ale to w innym wątku opisałem.
Pod kątem prawdziwego natomiast tak:
1. 10.04 - mycie Topsinem 0,2 %- ten oprysk w celu wyniszczenia grzybni, która przezimowała w pąkach.
2. 30.06 pierwszy siarkol Siarkol 0,3 % - zapobiegawczo.
3. 14.07 drugi raz Siarkol 0,3 %-zapobiegawczo
4. 22.07 trzeci raz Siarkol 0,3 %- pomiędzy 14, a 22 lipca sporo padało i mocno wymyło liście. Co do infekcji MP to na pojedynczych jagodach niektórych odmian trafiam pojedyncze ciemne plamki martwej grzybni. Na liściach nie ma. Żywej nie znalazłem nigdzie. Wygląda, że trudno mu się przebić przez zaporę z Siarki.
Siarkol z Miedzian stosuję łącznie w jednym oprysku. Środki o działaniu systemowym nie łączę z innymi.

8 komentarzy:

JAro pisze...

Witam,
Napisano,że siarkol z miedzianem stosuje Pan razem. Nigdzie w tym artykule nie mogę się doczytać kiedy był razem stosowany siarkol z miedzianem. Na mrz był miedzian i Ekonom a na mp topsin i siarkol. CZy mam rozumieć że zawsze dawac miedzian i siarkol?

Winnica kapitana pisze...

Tam gdzie daty stosowania są takie same Siarkol + Miedzian były stosowane w jednym oprysku.

Anonimowy pisze...

Czy zapobiegawczy oprysk miedzianem i siarkolem w czasie kwitnienia jest dozwolony?

Winnica kapitana pisze...

Opryski w okresie kwitnienia nie są wskazane. Nie dotyczy to oczywiście oprysków, które są na ten czas zalecane, bo sa takie.

JAro pisze...

Proszę jeszcze o informację co i kiedy stosował Pan na szarą pleśń?

JAro pisze...

Pytałem wcześnie(nie ukazał się post) jakiego środka teraz należy użyć na szarą pleśń. DAłem Kendo(mycie) potem w zesżłym tygodniu Ridomil Gold i jeszcze chciałbym coś dać na pleśń. Czy trzeba? Jaki?

Winnica kapitana pisze...

Szara Pleśń najczęsciej występuje jako infekcja wtórna na uszkodzonych częściach winorośli. Najwięcej szkód wyrządza oczywiście na jagodach. Natomiast uszkodzenie jagód najczęściej powodują mączniaki, owady i gradobicia. Właściwa ochrona winorośli przed mączniakami to również bardzo skuteczne zabezpieczenie przed SP, dlatego ja koncentruję się na profilaktyce przeciw mączniakom, a ochrone strikte na SP sobie odpuszczam i nie obserwuję aby występowała jakaś silna presja SP. Ludzie mają dziwne pomysły na ochronę przed SP, przyznam, że niektóre bardzo dziwne, ale ponieważ ich nie praktykowałem to i nie będę o nich pisał. W trakcie kwitnienia kwiatostany mozna pryskać Switchem. Najlepiej zrobić to dwa razy, tak aby opryskiem objąć jak najwięcej kwitących kwiatów. Ten oprysk zabezpiecza kwiaty przed zainfekowaniem dna kwiatowego, grzybnia SP. Taka grzybnia pozostaje w jagodzie w stanie uśpienia do momentu gdy nie wzrośnie w nich zawartość cukru, który jest pożywką dla grzyba.

Ewa pisze...

Ta strategia faktycznie jest bardzo skuteczna w ochronie winorośli.