piątek, 7 stycznia 2022

OSTRZEŻENIE PRZED MĄCZNIAKIEM RZEKOMYMTo się działo w niedzielę 24 maja 2015r. Dzień łatwy do zapamiętania bo wybieraliśmy nowego Prezydenta RP na kolejne 5 lat. Po spełnieniu obywatelskiego obowiązku jak zwykle "ciągałem" się po winnicy i zaglądam to tu, to tam. No i nagle widzę coś takiego:Wszystkie zdjęcia przedstawiają początkową fazę infekcji pierwotnej mączniaka rzekomego.  Są to niewielkie,  plamki, które pod światło wyraźnie prześwitują, a  po ustawieniu pod odpowiednim kątem do światła, plama po górnej stronie liścia błyszczy i jest tłusta.  Po przeciwnej stronie plam  na dolnej stronie liścia, pojawia się wyraźny, szaro-biały nalot świadczący o rozpoczęciu masowego wytwarzania zarodników.  Zarodniki bardzo szybko przenoszą się na sąsiednie krzewy wywołując masową infekcję wtórną. Plamy na moich liściach jeszcze nie zarodnikują. Ridomil Gold Pepite czekał na ten moment. Trudno niedziela, nie niedziela opryskiwacz poszedł w ruch.  Przegapienie tego momentu może mieć poważne konsekwencje, gdyż bardzo ciężko walczy się z tym mączniakiem gdy dojdzie do infekcji wtórnej. Doświadczenia  roku 2014 wykazały, że zalecane na opakowaniu Ridomilu stężenie cieczy użytkowej jest niewystarczające do zwalczania mączniaka po wystąpieniu objawów infekcji. Możliwe, że jest ono wystarczające w działaniu zapobiegawczym? Na zachodzie, na winorośl, zaleca się steżenie Ridomilu 0,25% i takie stosuję w działaniu interwencyjnym.

Mija piaty dzień od oprysku, żadnych nowych ognisk infekcji pierwotnej  mączniaka rzekomego nie stwierdzam. Jest dobrze, sytuacja pod kontrolą. 
Dwa  tygodnie po oprysku Ridomilem stwierdziłem nowe pojedyncze ogniska infekcji pierwotnej. Oj atakuje w tym roku ostro! Rozpoczyna się kwitnienie w gruncie i istnieje poważna groźba infekcji gron. Ponieważ  sytuacja wymaga szybkiego działanie postanowiłem powtórzyć oprysk Ridomilem na wszystkich krzewach, w uprawie gruntowej. Tym razem zastosowałem nieco niższe stężenie niż przy pierwszym zabiegu (0,20%). Oprysk wykonałem 10 czerwca.

  26 czerwca, 16-ty dzień od oprysku. Tylko na kilku v. viniferach widoczne są nieliczne martwe ślady po infekcji pierwotnej mączniaka rzekomego. Wszystkie mieszańce "czyste" i zdrowe. Poniżej prezentuję kilka zdjęć liści z nekrotycznymi plamami spowodowanymi właśnie przez infekcję pierwotną i pod nimi zdjęcia całych krzewów, na których te liście rosną (w czerwonych elipsach)
Pinot Noir


 Pinot Gris

Riesling

Gwurtz Traminer


 i Aloszenkin, hybryda uchodząca za szczególnie wrażliwą na mączniaka rzekomego. Całkowicie bez śladów po MRz.

Jedna strona dwóch krzewów
druga strona