sobota, 28 stycznia 2017

SEZON 2017-WALKA Z WIOSENNYMI PRZYMROZKAMI

Wiosenne przymrozki, szczególnie te, które występują po rozpoczęciu przez winorośl wegetacji, są bardzo częstą przyczyną znacznych strat, a u wielu odmian całkowitego braku plonu. Winorośl posiada zdolność regeneracji po stracie latorośli z pąków głównych, wydając nowe latorośle z pąków zapasowych, jednak nie wszystkie odmiany zawiązują na tych latoroślach kwiatostany. Jeżeli nawet tak się dzieje, to grona są zazwyczaj mniejsze i do pełnej dojrzałości potrzebują ok. 2-3 tygodni więcej, niż te z pąków głównych, co w przypadku odmian późniejszych często oznacza poważny problem z dojrzewaniem. Najbardziej narażone na oddziaływanie przymrozków są krzewy w uprawach szpalerowych, na otwartych przestrzeniach. Stanowiska pod ścianami, w miejscach osłoniętych i wysokie formy sprawiają, że uszkodzenia mrozem są o wiele mniejsze lub nie ma ich wcale.
            Jednym ze sposobów ochrony krzewów przed przymrozkami w uprawie szpalerowej, jest ich okrywanie materiałami izolacyjnymi. Dobre do tego celu są grube agrowłókniny(> 50g/m2) lub dużo grubsze geowłókniny, które maja 100 i więcej g/m2.
            Żeby zminimalizować koszty okrywania najlepiej jest prowadzić krzewy w niskich formach, dających się łatwiej okryć. Po kilku latach doświadczeń doszedłem do wniosku, że najskuteczniejszym sposobem jest łączne okrycie dwóch sąsiadujących szpalerów dwoma pasami tkaniny o szerokości 2,4  m każdy, z opcją umieszczenia pod taką osłoną źródła ciepła. Jeżeli planujemy, że będziemy co roku okrywać to warto pomyśleć o takiej konstrukcji rusztowań, która umożliwi jak najprostsze i najszybsze zakładanie osłon. Ja w tym celu prowadzę krzewy tylko na trzech drutach. Dolny drut na danym szpalerze, w czasie okrywania jest zawsze zamocowany na słupku od strony szpaleru, który będzie okrywany łącznie z tym szpalerem. Środkowy drut na obu szpalerach  jest zamocowany po przeciwnych stronach słupków, czyli od zewnątrz, a górne druty na górze słupków.  Pomiędzy górnymi drutami są okresowo montowane druty podtrzymujące u góry wewnetrzne części  tkaniny. Tak to mniej więcej będzie wyglądało  w czasie ochrony. (zdjęcia z roku 2016)
 
i od środka. 
Środkowy drut, na którym tkanina się załamuje, w tym roku będzie miał dodatkowo, na czas ochrony zamontowany na każdym słupku  klocek dystansowy oddalający tkaninę od szpalerów i krzewów. 
Zamocowanie środkowego drutu w czasie ochrony pokazuje zdjęcie poniżej. Po okresie ochrony drut wróci na gwóźdź wbity w słupek.
Dolny drut biegnący po prawej stronie słupków kieruje i utrzymuje łozy w prawo do środka przyszłego namiotu, a środkowy będzie utrzymywał tkaninę ok 10 cm w lewo od słupków. Zakładam, że w tym roku tkanina będzie mogła zwisać pionowo bez konieczności mocowania jej ukośnie jak to jest na pierwszych dwóch zdjęciach z ubiegłego roku.

Kolejnym etapem przygotowań jest wykonanie odpowiedniego źródła ciepła stanowiącego w krytycznych momentach związanych z dużym i długotrwałym spadkiem temperatury poniżej zera wsparcie dla osłon. Po wielu próbach uznałem, że najlepsze będą świece parafinowo-kartonowe wykonane w puszkach po karmie dla psów. Do takiej puszki wkłada się ciasno zwinięty rulon z kartonu wielowarstwowego i zalewa roztopioną parafiną. Po zastygnięciu świeca jest gotowa. Próby wykazały, że taka świeca pali się od 10 do 12 godzin. Do wykonania jednej świecy zużyłem ok 1000g parafiny. W moim przypadku koszt wykonania to  6,70 zł.


 

15 kwietnia 2017r. Prognozy pokazują w najbliższych dniach znaczne ochłodzenie i przymrozki. Latorośle w namiotach są już na takim etapie, że bez dogrzania namiotów może być bardzo źle.
Większość odmian w gruncie jest w fazie zielonego paka i tez nie wygląda to dobrze. Dzisiaj zainstalowałem namioty z geowłókniny.
Dwa krótkie szpalery są okryte namiotem z trzech pasów geowłókniny o szerokości 1,6 m.

Pozostałe szpalery okrywają namioty wykonane z dwóch pasów o szerokości 2,4 m . To  rozwiązanie jest lepsze i mniej pracochłonne przy instalowaniu. Wysokość osłon pozwala na wstawienie wcześniej prezentowanych świec parafinowych i jestem na to gotowy.
Pierwszy niewielki (-1) przymrozek przyszedł w nocy 17/18 kwietnia.  Zapaliłem świece pod namiotami, pod tkaninami w gruncie nie paliłem. Nie zauważyłem strat. W nocy z 18/19 czujnik pokazał ok 5h nad ranem spadek temp do -2,7. Paliłem świece pod namiotami i geotkaniną przez całą noc. Wizualnie nie zaobserwowałem strat, ale to się jeszcze okaże.
Noc z 19/20 temperatura o godz 2.30 spadła w okolice zera i tak pozostało do rana.
Taka jedna świeca parafinowa zapewnia bezpieczny "+" w całym namiocie 12x5 przy przymrozku na poziomie (-2) i pewnie większym . Pali się nawet do 10 godzin i nie wymaga częstego doglądania. Zapalamy i śpimy. Pewnym utrudnieniem w miarę spalania jest zwęglony karton, który dobrze jest co jakiś czas usunąć bo tłumi płomień. Jak będę w przyszłości robił takie świece to nie będę kartonu tak ciasno zwijał albo zrobię tylko gruby kartonowy knot. Mam całe lato na próby.

Noc 20/21 podobna do poprzedniej. Nadpalona częściowo świeca parafinowa uzupełniona olejem napędowym daje czadu (dosłownie :)) Po wypaleniu ropy świeca pali się dalej słabszym płomieniem. W zależności od sytuacji można dolać paliwa lub pozostawić słabszy płomień.

  Atak kwietniowych przymrozków został odparty. 
Dzisiaj mamy 8 maja wg prognoz dwie  najbliższe  noce to kolejna fala przymrozków.  Sytuacja jest trudniejsza bo latorośle są mocniej rozwinięte.  Bój będzie ciężki.
"Kurtyny poszły w dół", puszki napełnione paliwem i czekamy.

Tego bronimy.
 Przygotowania
 Przymrozek zaczął się ok 3-ciej nad ranem 9 maja. O 5-tej było -1. Zabezpieczenia zapewniły w okolicach krzewów na plusie. Powinno być ok.
Widok 5.30. Wschodzi słońce, zaraz gaszę świece.


Poranek i zbawienne słoneczko przepędza chłód

MÓJ KANAŁ NA YOUTUBE

1.  Winorośl- drewno
2.  Winorośl- latorośl
3   Winorośl- łoza
4.  Winorośl- wilk
5. Winorośl- pasierb
6. Winorośl- latorośl syleptyczna
7. Winorośl- pąk
8.  Winorośl- podstawy cięcia
9.  Winorośl-letnie cięcie latorośli
10. Winorośl, usuwanie liści z okolicy gron
11. Cięcie winorośli- wyprowadzanie formy sznura cz. I
12.Cięcie winorośli- wyprowadzanie formy sznura cz. II
13.Cięcie winorośli-wyprowadzanie formy Guyota I rok
14.Cięcie winorośli- wyprowadzanie formy Guyota II rok
15.Cięcie winorośli- wyprowadzanie formy Guyota III rok
16.Cięcie winorośli-wyprowadzanie formy Guyota IV rok
17.Cięcie winorośli-przykłady
18. Cięcie łozy winorosli przed ukorzenianiem
19. Winorośl Aloszenkin
20. Winorośl Palatina
21. Winorośl Kiszmisz Zaporoski
22. Winorośl, Iliczewskij Rannij
23. Gradobicie i jego skutki w winnicy
24. Gradobicie 11 sierpnia 2017
25. Winorośl, dwa tygodnie po gradobiciu
26. Winorośl, kwiatostany we wrześniu
27. Grona winorośli po gradobiciu
28. Aloszenkin zmasakrowany przez grad
29. Liście po gradobiciu
30. Winnica kapitana, gradobicie